Venture – sprzedaż przyrządów pomiarowych

Promocje

Promocja MITUTOYO

Wiosenna promocja!

Czas trwania 
Od 25.03.2021 do 31.05.2021 r.

dowiedz się więcej
suwmiarki

Porównanie różnych rodzajów suwmiarki

Urządzeniem, które zdecydowanie ułatwia wykonywanie różnorodnych prac pomiarowych, jest suwmiarka. Jednym z coraz częściej stosowanych typów tego urządzenia jest suwmiarka elektroniczna, które zapewniają bardzo precyzyjne wyniki.

Używanie suwmiarek elektronicznych nie jest niczym trudnym, jednak należy wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio zastosować ten mechanizm, aby uzyskać wiarygodne rezultaty. W tym artykule skupimy się na specyfice suwmiarek, a także podpowiemy, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas doboru suwmiarki.

Specyfika i dobór odpowiedniej suwmiarki elektronicznej

Suwmiarka elektroniczna może być wyposażona w jeden z mechanizmów - indukcyjny lub elektrodowy. W przypadku suwmiarek z mechanizmem indukcyjnym wykorzystywane jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej, która pozwala obliczyć odległość czujnika od położenia początkowego. Wyniki pojawiają się na cyfrowym wyświetlaczu. Z kolei mechanizm elektrodowy wykorzystuje grupy elektrod zlokalizowanych w odpowiednich odstępach. Za sprawą przesunięć grzebienia pomiarowego w konsekwencji możliwy jest odczyt wyników. Podczas doboru określonej suwmiarki w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy zależy nam na urządzeniu przeznaczonym do zastosowań specjalistycznych czy też domowy. W przypadku domowego warsztatu sprawdzi się zakres pomiaru do ok. 150 mm. Oczywiście bez problemu spotkamy się również z urządzeniami nawet o dwa razy większym zakresie pomiarowym.

Wybierając odpowiednią suwmiarkę, warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego została wykonana. Najbardziej popularne są modele wykonane ze stali nierdzewnej. Zapewniają one trwałość i wygodę użytkowania, ale mogą rozszerzać się pod wpływem temperatur, co z kolei przekłada się na ewentualne błędy pomiarowe.

Warto również zwrócić uwagę na kalibrację i łatwość wyzerowania mechanizmu. Jest to dość istotny aspekt, szczególnie jeśli urządzenie wykorzystywane jest stosunkowo często. Przykładowo, niektóre modele wymagają rozłożenia w celu wyciągnięcia baterii. Bywa to dość uciążliwe i niekiedy może prowadzić nawet do zmniejszenia funkcjonalności urządzenia, czy nawet przypadkowych uszkodzeń obudowy.