Venture – sprzedaż przyrządów pomiarowych

Promocje

WIELKA PROMOCJA

Do 31.01.2020

dowiedz się więcej
rodzaje mikrometrów

Mikrometrami określamy narzędzia stosowane w technikach pomiarowych. Wykorzystywane są do mierzenia wymiarów geometrycznych przedmiotów wykonanych z materiałów twardych i wymiarów wewnętrznych (np. średnic otworów w przedmiotach). Na rynku znajdziemy różne rodzaje tych urządzeń pomiarowych, spośród których na uwagę zasługują przede wszystkim mikrometry Mitutoyo. W tym artykule przedstawimy najważniejsze rodzaje mikrometrów oraz przykłady ich zastosowania.

suwmiarka

Suwmiarka to narzędzie, którego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie. Jest to uniwersalny przyrząd do wykonywania pomiarów wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów i ich głębokości. Co ważne, wyniki określane są z dokładnością do setnych części milimetra.

Aby suwmiarka rzeczywiście przysłużyła się nam podczas realizowanych prac warsztatowych, konieczny jest dobór odpowiedniego modelu. Spośród różnych typów przyrządów możemy dokonać podziału na dwa podstawowe grupy: suwmiarki elektroniczne i tzw. analogowe. Który rodzaj okaże się bardziej przydatny i kiedy?

grubościomierz

Precyzyjny pomiar jest zawsze kluczem do osiągnięcia dobrych efektów. Niezależnie od tego, czy chcemy ustalić stopień zużycia dowolnego detalu, czy zwymiarować go w celu wykonania kopii lub dorobienia brakującego fragmentu musimy opierać się na rzetelnych i zgodnych ze stanem faktycznym danych. Jednymi z urządzeń, które pozwalają na dokładne sprawdzenie wymiarów konkretnego elementu, są grubościomierze. Dzięki urządzeniom tego rodzaju jesteśmy w stanie określić grubość mierzonej części. Grubościomierze są stosowane przy produkcji różnego rodzaju elementów do kontrolowania ich zgodności z założeniami. Używa się ich także przy badaniu stanu różnych części i detali oraz przy określaniu właściwości materiałów. Sprawdźmy, na jakiej zasadzie działają najszerzej wykorzystywane rodzaj urządzeń.

Suwmiarka elektroniczna

Suwmiarka jest to przydatne narzędzie służące do mierzenia szerokości zewnętrznej i wewnętrznej obiektów. Pozwala również określić głębokość i rozstaw kilku części od siebie. Trzeba pamiętać, że różne modele suwmiarek mogą zapewniać nam różną precyzję pomiarów. Dokładność pomiarów najczęściej wynosi od 0,1 mm do 0,01 m.

Chropowatościomierze

Pomiary chropowatości powierzchni z zastosowaniem urządzeń firmy Mitutoyo

Pomiar chropowatości powierzchni zaliczany jest do grupy pomiarów geometrycznych, które mają na celu określenie właściwości powierzchni danego elementów, w tym przypadku chropowatości. Chropowatość stanowi jeden z czynników wpływających na m.in. żywotność danej części, opór, odporność na określone czynniki zewnętrzne itd. Co więcej, może też spełniać funkcje estetyczne w przypadku zewnętrznych powierzchni niektórych elementów.

suwmiarki

Porównanie różnych rodzajów suwmiarki

Urządzeniem, które zdecydowanie ułatwia wykonywanie różnorodnych prac pomiarowych, jest suwmiarka. Jednym z coraz częściej stosowanych typów tego urządzenia jest suwmiarka elektroniczna, które zapewniają bardzo precyzyjne wyniki.

Nie każdy wie, że wiele firm produkujących rożnego rodzaju maszyny przeprowadza na nich testy wytrzymałościowe. Najbardziej znane są chyba testy uderzeniowe przeprowadzane na samochodach, z manekinem za kierownicą. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że do przeprowadzania tego typu doświadczeń potrzebne są specjalistyczne maszyny wytrzymałościowe.

Jeśli ktoś karze nam wyobrazić sobie laboratorium, przed oczami mamy próbówki, oraz naukowców pochylonych na mikroskopami. Większość z nas pracę z mikroskopem pamięta ze szkoły, ewentualnie studiów. Wyczynem było narysować oglądany obiekt w zeszycie, jeśli nie można było na niego jednocześnie patrzeć, tylko co najwyżej co chwilę zerkać. Mikroskopy, jak chyba wszystkie możliwe

Japońska precyzja jest już legendarna. Możliwości technologiczne tego azjatyckiego tygrysa ogranicza chyba tylko wyobraźnia ludzka. Jedną z firm, która nie odbiega od japońskich standardów produkcyjnych jest Mitutoyo – producent niezwykle trwałych i precyzyjnych przyrządów pomiarowych.

O pile tarczowej słyszał chyba każdy. Jest to potężne urządzenie do cięcia, którego sercem jest zębata tarcza. Nie jest zbyt finezyjne, ma być po prostu praktyczne. Piłą tarczową tnie się na przykład drewno na opał: nie musi być pocięte idealnie równo, ma po prostu zmieścić się w drewutni. Do zadań bardziej finezyjnych została stworzona piła taśmowa. Ma nieco inną budowę niż piła tarczowa, co umożliwia bardziej elastyczną pracę z nią.

Pobranie dokładnych pomiarów jest często absolutną podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek prac. Od wyników nie raz zależy powodzenie przedsięwzięcia. Dane pomiarowe decydują o utrzymaniu produkcji na tym samym poziomie, o jakości wielu znanych produktów, a czasami wręcz o… życiu ludzkim.

Urządzenia pomiarowe używane są codziennie na całym świecie nie tylko w laboratoriach, warsztatach i zakładach przemysłowych, ale również w prywatnych domach. O ile pomiary pobierane na użytek własny przeważnie mogą być obarczone jakimś niedużym błędem, o tyle te potrzebne do badań czy przemysłu powinny być maksymalnie miarodajne. Dlatego też bardzo istotny jest profesjonalny sprzęt, którym wykonuje się pomiary oraz idealna kalibracja urządzeń pomiarowych.

Mikrometr, zwany inaczej mikromierzem lub śrubą mikrometryczną, służy do pomiarów niewielkich, twardych elementów z bardzo dużą dokładnością. Mikrometry mierzą obiekty z dokładnością do 0,01mm, a ich nowoczesne, elektroniczne wersje  nawet do 0,001mm! Są to bardzo precyzyjne urządzenia, mające swój rodowód w suwmiarkach. Jego pierwsza, jeszcze niedoskonała wersja została

Jeśli zamierzasz w swojej firmie zbudować dział zajmujący się pomiarami lub po prostu jesteś majsterkowiczem rozwijającym skrzydła, podpowiemy Ci, jak zorganizować swój pierwszy warsztat. Znajdź przestronne, ciche pomieszczenie (dokładne pomiary wymagają skupienia) i zacznij je urządzać.

Suwmiarka to jedno z najczęściej spotykanych urządzeń pomiarowych nie tylko na uczelniach czy w warsztatach, ale również w domach. Jest niewiele bardziej skomplikowana od zwykłej linijki, którą potrafią przecież obsługiwać już dzieci w podstawówce. Mimo to, tak nieskomplikowany gadżet decyduje o naprawach wielu mechanizmów, produkcji mebli, a czasami nawet efektach prac domowych majsterkowiczów.

Prawdopodobnie każdy wie, do czego służy suwmiarka. Jednak wachlarz narzędzi pomiarowych obejmuje jeszcze sporo innych urządzeń, na co dzień używanych w warsztatach, a mniej znanych postronnym ludziom. Poniżej można znaleźć listę najpopularniejszych z nich.